Elektronická evidence tržeb

Provozovatel webu LepšíVoda.cz společnost LepšíVoda s. r. o. byla povinna vystavovat EET účtenky u objednávek, které zákazníci uhradili platbou online. U ostatních platebních metod nebyla dle zákona nutnost EET účtenky vystavovat respektive elektronicky evidovat tržby. Ústavní soud nicméně ke dni 1. 3. 2018 zrušil některé části zákona o evidenci tržeb. Nově se EET tedy nevztahuje na platby kartou. Dle Ústavního soudu zanechávají platby kartou a další platby bezhotovostním převodem peněžních prostředků, k němuž dává příkaz plátce prostřednictvím příjemce, kterým je poplatník, který má tržbu evidovat, elektronickou stopu a jsou snadno dohledatelné. Podle soudu tak není legitimní důvod k jejich evidenci.

Vzhledem k rozhodnutí ústavního soudu tedy vyjma klasické faktury, která je vždy přiložena ke zboží nevystavujeme EET účtenku. Faktury jsou standardně přikládány do zásilky se zbožím. Na vyžádání je možné fakturu zaslat také e-mailem. Pro přehled níže uvádíme více informací k jednotlivým způsobům platby. 

 

1. Platby hotově na odběrném místě provozovatele 

Časem evidence tržby by měl být nejpozději okamžik provedení platby, tedy v tomto případě předání hotovosti prodejci. Prodejce by měl být vybaven účetním, pokladním nebo jiným systémem, který umožní přijatou platbu evidovat do systému EET a následně předá zákazníkovi účtenku s povinnými informacemi včetně přiděleného unikátního kódu z evidence. Obchod LepšíVoda.cz v tuto chvíli neumožňuje platbu hotově na výdejním místě v Praze 9 Horních Počernicích. Z tohoto důvodu není nutné ani možné evidovat tržby při kterých by zákazník zboží uhradil hotově na výdejním místě.

2. Bankovní převod

Pro platby bankovním převodem vyjednala Asociace malých a středních podniků výjimku z evidence tržeb a ta zůstává v tomto případě nepovinná. Pokud by chtěl prodejce evidenci provádět, mohla by probíhat ideálně na straně účetního systému, kde probíhá párování přijatých plateb s objednávkami. Vzhledem k tomu, že pro tento typ úhrady je vyjednána vyjímka obchod LepšíVoda.cz tetno typ plateb neeviduje. Dle infomrací z portálu finační správy (www.financnisprava.cz) se tyto platby v současnosti vyznačují vysokou mírou dohledatelnosti a průkaznosti. Takové platby jsou evidovány bankami a banky mají povinnost vydat na žádost Finanční správy výpis z účtu.
 

3. Platba dobírkou (hotově přepravci tj. např. Česká pošta, Geis, Zásilkovna atd.)

Z hlediska evidence tržeb se jedná o další výjimku za předpokladu, že přepravce předává přijaté peníze od zákazníka bankovním převodem. Evidence je tak z podobných důvodů, jako v případě přímého bankovního převodu, nepovinná.

4. Platba kartou on-line

Ústavní soud ke dni 1. 3. 2018 zrušil některé části zákona o evidenci tržeb. Nově se EET tedy nevztahuje na platby kartou. Dle Ústavního soudu zanechávají platby kartou a další platby bezhotovostním převodem peněžních prostředků, k němuž dává příkaz plátce prostřednictvím příjemce, kterým je poplatník, který má tržbu evidovat, elektronickou stopu a jsou snadno dohledatelné. Podle soudu tak není legitimní důvod k jejich evidenci.

Kompletní informace o elektronické evidenci tržeb naleznete na portále www.etrzby.cz. V případě dotazů o elektronické evidenci tržeb nás prosíme neváhejte kontaktovat. 


LepšíVoda s.r.o. © 2009 - 2020